/>

Maatschap

Bij de ‘bierroute’ wordt er een maatschap opgericht zonder tussenkomst van een notaris. Nadien doet de schenker een inbreng van vermogen en schrijft hij/zij de aandelen van de vennootschap in op naam van de begiftigde. De begiftigde is een derde persoon die niet betrokken is bij de maatschap. Deze begunstiging wordt beschouwd als een onrechtstreekse schenking waarbij er geen notariële akte nodig is. Onderhands wordt er een pacte adjoint opgemaakt die niet geregistreerd dient te worden. Op die manier zal men kunnen ontsnappen aan de schenkbelasting. Er zal evenwel bij het overlijden van de schenker binnen drie (of vijf of zeven) jaar erfbelasting verschuldigd zijn.

Fiscaal misbruik?

De federale wet omtrent de registratieverplichting wordt niet geschonden en de Vlaamse belastingdienst (Vlabel) oordeelde dat deze constructie geen fiscaal misbruik inhoudt. Het betreft immers een onrechtstreekse schenking waarbij geen schenkbelasting verschuldigd is. Vlabel bevestigt eveneens dat indien de schenker na de schenking langer dan drie (of vijf of zeven) jaar blijft leven, er ook geen erfbelasting geheven zal worden.

Er dient evenwel te worden opgemerkt dat Vlabel in de voorafgaande beslissingen geen oordeel heeft geveld over de kwalificatie van de inbreng in een maatschap ten behoeve van een derde als een onrechtstreekse schenking en dat een ruling enkel bindend is voor een specifieke situatie. Dit kan mogelijks aanleiding geven tot rechtsonzekerheid.

Toekomst?

Verschillende partijen (o.a. ACV, CD&V, Vooruit) opperen reeds om de ‘bierroute’ te sluiten omdat deze methode de registratieverplichting zou omzeilen en zou indruizen tegen de antimisbruikbepaling.

Het valt af te wachten wat de toekomst brengt maar het is raadzaam om voorzichtig om te springen met deze techniek.

Sofie Ceulemans – Juriste bij Pareto

30 juni 2023

 

 

 

Slim erven zonder fiscale zorgen: de generatiesprong en het ik-opa-testament uitgelegd

Wilt u dat uw nalatenschap écht iets betekent voor de volgende generatie? En tegelijk vermijden dat een groot deel naar de fiscus gaat? Dan zijn de generatiesprong en het ik-opa-testament misschien wel iets voor u.

Wees waakzaam: Bescherm je itsme-account en geheime codes

In onze snel evoluerende digitale wereld is gemak belangrijk. Met itsme log je veilig in bij je bank, overheidsdiensten en andere platforms. Maar waar gemak is, loert ook gevaar. Cybercriminelen proberen steeds vaker misbruik te maken van jouw gegevens. Daarom is het essentieel dat je waakzaam blijft bij het gebruik van deze app.

Meerwaardebelasting bij de verkoop van onroerend goed

Indien u privé een woning of een stuk grond verkoopt, kan er in België in bepaalde gevallen een belasting op de meerwaarde verschuldigd zijn. Deze belasting is afhankelijk van de manier waarop u het goed verkregen hebt en het aantal jaren dat sinds die verwerving is verstreken. Een uitzondering hierop betreft de gezinswoning. Hierop bent u nooit meerwaardebelasting verschuldigd.